Proč mají nové listy světle zelenou barvu?

Možností a odpovědí je hned několik.

V určitých případech se jedná o přirozenost. Mladý list je světlý a postupně pigmentuje do tmavší zelené, jako jeho “ dospělí kamarádi.

Někdy se ovšem jedná o barevnou nedostatečnost ( poznáte tehdy, pokud se list již rozvine, nějakou dobu roste do rozměru stávajících dospělých listů, ale nevybarvuje se) .

Tato barevná nedostatečnost bývá nejčastěji způsobena nedostatkem světla, nedostatkem živin, přelitím…
U některých druhů rostlin, které mají rády rozptýlené světlo se může naopak stát, že barvu listů slunce tzv.”vyšisuje”.Toto se stává nejen mladým , ale i již vyzrálým listům. Barva bývá do žluta, někdy i s nahnědlými (vyloženě spálenými flíčky).

Jak rostlině pomoci:

Pokud mám novou rostlinu, zjistím nejdříve, jaké preferuje světelné podmínky a dle toho ji dám na okno, dále od okna, zjišťuji na kterou světovou stranu které okno mám situované a dle toho rozmísťuji.

Pokud vidím, že rostlině stanoviště nevyhovuje, vyzkouším nejdříve přemístit.

U nově pořízené rostliny dávám vždy pozor na jižní stranu a jarní slunce!
Okno působí jako lupa a i rostlina, která miluje přirozeně plné slunce se musí postupně “otužovat”…

Pokud vyzkouším různá stanoviště a stále se listy dostatečně nevybarvují, zamýšlíme se, zda pravidelně hnojím.

Duben-září určitě 1x týdně, pokud nemají rostliny zimní klid, pak hnojíme i v zimě, viz článek o tom, jak pečovat o rostliny v zimě.

Další možností je nemoc.

Chloróza. Její příčinou je často nedostatek některého prvku v půdě, či zálivce. Názory odborníků se různí. Někdo tvrdí vápník, někdo hořčík, z mé zkušenosti říkám železo.

Často pomůže myslet na to, že rostliny potřebují ideálně dešťovou, nebo alespoň dostatečně odstátou vodu. Hnojivo na zelené rostliny bývá železem obohaceno téměř vždy, já mám dobrou zkušenost s hnojivem na Ficusy a zelené rostliny.

Nepřelévat a hnojivem obohacenou zálivku používat až na navlhčenou, nikdy na suchou zeminu! Je to opravdu důležité! Pokud vysušenou rostlinu prolejete rovnou hnojivem, můžete jí spálit kořeny…

Další známou chorobou, která způsobuje žloutnutí listů je mezi pěstiteli obávaná virová choroba Mozaika. Trápí povětšinou rostliny typu Monstera Adansonia. Lze ji zaměnit právě s nedostatečnou vybarveností mladých listů způsobenou nedostatkem živin. Toto nepravidelné zelenožluté zbarvení často zmizí v případě , že se rostlinu rozhodneme zachránit a dostatečně přihnojujeme. Ale také dáváme pozor na pravidelnou a mírnou zálivku…A rozptýlené světlo.

Choroba Mozaika nezůstává na jednom listu, způsobuje často i deformaci listů, takže ne vždy musíme rostlinu s podezřením na tuto chorobu vyhazovat. Někdy stačí karanténa a dostatečná péče a rostlina se uzdraví.

Jsem vášnivou milovnicí květin a rostlin. Ukážu vám a ráda vás naučím, jak i vy si můžete sami vytvářet kytice a dekorace. Jak se starat o květiny a rostliny, aby s vámi žily v souladu a co nejdéle. I když je krása pomíjivá, právě to jí dává na jedinečnosti. Naučím vás, jak si kreativně vytvořit voňavé prostředí pro váš život. Můj osobní příběh si můžete přečíst zde :