Pnoucí rostliny k plotu, či zídce.

Rostliny, které nám oživí plot, či zídku, jsou buď trvalé, celoročně zelené, nebo na zimu opadavé. Anebo můžeme vyset, či vysadit letničky, které kvetou často od jara, přes léto až do podzimu, ale zase si každý rok můžete vybrat barevně jinou variantu.

Jsou podle typu buď ovíjivé, kdy sice potřebují oporu, ale kolem sloupu, nebo plotu se samy dokáží popínat, Jelikož Součástí jejich oddenků jsou kroucené šlahouny, kterými se umí chytnout. A pak jsou rostliny, Které mají jakoby přísavky na koncích šlahounů, a ty se umí samy přichytit na zeď, i když je hladká a bez spár a pórů…. Rostliny, které jsou dřevnaté a pnoucí, potřebují i k zídce často pevnou oporu.

Hlavní otázkou je, zda chceme mít trvale obrostlý plot, či zídku a mít každým rokem přírustek, anebo chceme mít barevný vodopád květů přes léto a v zimě nechat zídku či plot odpočinout. Dalším aspektem při výběru rostliny je samozřejmě světová strana a vůbec teplota vzduchu a povětrnostní podmínky hlavně v zimě. Dále je důležitá naše ochota uklízet ”nepořádek” z opadavých květů, či listů.

Trvalé rostliny stálezelené

Popínavé bez opory

Nejznámější popínavou rostlinou, která je stálezelená a umí se sama přichytit k zídce je břečtan. Existuje bezpočet variet tvarů listů, a také zelená a panašovaná forma. Většinou trvá delší dobu, než zakoření, ale jakmile se podaří, roste poměrně rychle. Je jedovatý.

Břečťan

Břečťan

Popínavé-poléhavé-s oporou

Stejně jako břečťan, i barvínku se daří na stinných vlhkých místech, ale vzrostlejší zvládne i sluníčko. Je také jedovatý, ale zároveň léčivý.

Kvete krásným modrým kvítkem a na zimu stejně jako výše uvedený břečťan neopadá. Také existuje v zelené a panašované formě. Pokud jej nevyvazujeme, poléhá po zemi, k zídce se sám přichytit neumí.

Barvínek

Barvínek

Trvalé rostliny opadavé

Popínavé, které nepotřebují oporu

Přísavník tříprstý

Přísavník tříprstý, neboli Loubinec trojlaločný roste bujně a umí opravdu rychle pokrýt plot, či zídku. Patří k těm rostlinám, které mají jakoby přísavky na konci „nožiček“, podobně, jako mouchy : D . Na podzim se barví krásně do červených tónů. Na zimu opadává. Má rád vzdušné písčité půdy a zvládne i hodně slunné stanoviště. Na chladnějších a stinných místech se mu ale také daří dobře.

přísavník tříprstý

Popínavé, které potřebují oporu

Přísavník pětiprstý

Přísavník pětiprstý, nebo také Psí víno narozdíl od předchozího tříprstého nemá „přísavky“, ale je ovíjivý. Má kroucené úponky na koncích oddenků, kterými se umí přichytnout k děravému plotu, sloupu, opoře, sám k sobě…Na nerovných zídkách se umí udržet do té doby, než se masa jeho dřevnatých stonků a listoví stane tak těžkou, že spadne. Sama mám zkušenost s domečkem obrostlým tímto psím vínem. Vypadal kouzelně, ale musely se odstříhávat vrstvy a někdy střihnete tak nešťastně, že vám uschne půl zdi. Na podzim se také krásně vybarvuje do čerevných a bordó tónů. A na zimu opadává. Oddenky jsou pružné, motají se z nich hezké věnce.

Přísavník pětiprstý

Dřevnaté, kvetoucí, opadavé, jež potřebují oporu

Rdesno Opletka

Rdesno opletka (Polygonum aubertii). Je velmi rychle rostoucí popínavá dřevina. Můžeme ji zahlédnout často v okolí silnic a dálnic, kde zdobí betonové protihlukové stěny. Jedná se o velmi statnou rostinu s dřevnatým popínavým kmenem, která vyžaduje velmi pevnou oporu. Její jemné květenství je velmi působivé a světle zelené listy optimistické. Co však trošku některé odradí je při odkvétání úklid těchto jemných květenství. Na zimu též opadává.

Vistárie

Vistárie , nebo také Vistérie je popínavá, dřevitá liána. Kvete nádhernými hrozny , nejčastěji bílých, nebo něžně fialkových květů. Mně připomínají květy akátů. Miluju je, i jejich vůni. Až budu jednou velká a budu mít dům se zahradou, určitě tam minimálně 1 bílá a 1 fialová kráska poroste… Vistárie potřebuje opravdu pevnou oporu. Umí se pnout i po stromech, ale je tak silná, že dokáže strom zahubit. Daří se jí na plném slunci, i v polostínu. Na zimu opadává.

Klematis

Klematis, neboli Plamének patří v našich podmínkách k velmi oblíbeným květinám, pnoucích se nad brankami, nebo pergolami našich domů. Existuje bezpočet variant. Od drobnějších bílých, nebo růžových květů, až po fialové, někdy dokonce plnokvěté. Čím klasičtější varianta, tím odolnější a bujněji rostoucí rostlina (moje zkušenost). Vyžaduje oporu, slunné stanoviště, písčitou půdu. A v chladnějších oblastech přikrýt kořeny na zimu chvojím. Je jedovatý. Citlivější jedinci můžou mít podrážděnou kůži i při doteku s mízou .

Akébie

Akébie je vytrvalá liána , která dorůstá až 2 m za rok. Její květy jsou fialovorůžové a příjemně voní. Její plody vypadají trochu jako fialovozelená okurka a jsou jedlé. Je nenáročná, ozdobí ploty i pergoly, vyžaduje však také oporu. Vzrostlejší navíc pomůže vysoušet zdivo. Akébie je jednodomá rostlina, ale potřebuje k opylování druhou rostlinu.Snáší dobře slunce i polostín. Mladé rostliny chraňte na zimu před mrazem zakrytím chvojím.Dřevnaté, kvetoucí, opadavé, jež potřebují oporu

Zleva: nahoře Rdesno a Vistárie, dole Klematis a Akébie

Rdesno, Vistárie, Klematis, Akébie

Hortenzie řapíkatá

Hortenzie pnoucí, nebo také řapíkatá. Je pnoucí dřevina, která vyžaduje pevnou oporu-dřevěnou mřížku, apod a lze ji vysadit ke zdi. Dorůstá do velikosti až 20m a květ mívá v průměru i 20cm. Vyžaduje vlhkou, dobře hnojenou půdu. Roste dobře v polostínu, i na slunci. Menší rostliny je ale třeba chránit před přímým slunečníém světlem. Hlavně na jaře trpí tím, že ji sluníčko sežehne první výhony, a pak méně kvete. Z květů se můžeme radovat v červnu a červenci. Vzhledem k tomu, že se opravdu podnebí otepluje, jsou vidět nyní kvést často již v květnu.

Trubač kořenující

Trubač kořenující je dřevnatá popínavá liána, která potřebuje oporu.To znamená, že stejně jako u Hortenzie apod. ke zdi ideálně ještě připevnit dřevěnou mřížku a vyvazovat. Ke stromu ani ne, ale musíme počítat s tím, že je schopná strom zahubit. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je opravdu bujně rostoucí, a také se velmi rychle množí. A to hlavně podzemními oddenky. Na jaře vyžaduje zaříznutí na cca 1m. Odborníci popisují, že potřebuje hodně slunce, na humus bohatou zeminu, a také dostatek vláhy. Ale můžu Vám říct, že se jedná o opravdu nenáročnou liánu, která si poradí a kvete, i když se o ni příliš nestaráte…

Kiwi- Aktinidie

Kiwi- Aktinidie. Je dřevitá liána, vyžadující oporu. Dorůstá délky až 30m. Její zelené, bujně rostoucí listy a plody vypadají na mříži, nebo stropu pergoly opravdu úžasně. Navíc jsou plody jedlé, i když často nedosahují velikosti těch z obchodu. Rostlina je dvouděložná, takže potřebujeme k opylení samce i samičku. V poslední době jde sehnat i kiwi-Aktinii samosprašnou (tady by měla stačit 1 rostlina), ale já bych na to nespoléhala a pořídila vždycky radši 2… Roste jak na slunci, tak v zastínění.

Růže z Jericha

Růže z Jericha, nebo také ZimolezLonicera. Všechny tyhle názvy patří jedné rostlině. Jedná se o omamně vonící ovíjivou dřevitou liánu, která je ale jemnější a křehčí, než výše uvedené, a tak se může pnout i kolem obyčejného plotu.

Jen tak pro zajímavost trochu odbočím.

Růže z Jericha se také říká Vranečkovi – to je ale zcela odlišná rostlina (Selaginella lepidophylla). Mechovou kouli připomíná ve stádiu, kdy má dostatek vlhkosti a když se vysuší, je z ní suchá koule, která se“válí“ po tropických píscích. Určitě jste ji minimálně viděli v nějakém filmu, či dokumentu ze subtropické Afriky. Je to takové kouzlo. Rostlina se vlivem sucha zatahuje a listy se stáčí dovnitř ke středu a tím vytváří kulovité útvary.  Ty se ve vlhku, nebo ve vodě opět narovnávají do původního tvaru a zezelenají.

Zleva: nahoře popínavá Hortenzie, Trubač kořenující, dole Kiwi a Růže z Jericha

Hortenzie, Trubač, Kiwi, Růže z Jericha (Zimolez, Lonicera)

Popínavé, ovíjivé letničky k plotu

Zleva: nahoře Kobea, Svlačec, Hrachor vonný, dole Černooká Zuzana, Fazol šarlatový, Mína

V neposlední řadě se chci pověnovat letničkám. Vůbec bych je nezatracovala…Třeba máte zeď, nebo plot obrostlý břečťanem a chcete oživit. Nebo máte starý drátěný plot, který hodláte v budoucnu měnit. Uschlý strom, který ještě nechcete pokácet atd…

Zde několik příkladů ovíjivých letniček:

Kobea.

Kobea. Česky Vilec šplhavý je popínavka, která kvete krásně fialovými velkými zvony, které jsou z počátku nazelenalé a postupně se vybarvují. Oddenky Jsou nafialovělé, kvete až do zámrazu. Vypadá opravdu efektně a roste bujně. Snese i velmi slunné stanoviště. Opora nemusí být tak pevná, jako u dřevnatých lián.

Svlačec

Svlačec, neboli Povijnice existuje v barvách od bílé, přes světle růžovou, tmavě růžovou, lila až po tmavě fialovou. Jedná se o vyšlechtěnou formu svlačce rolního. Pěstujeme ji jako letničku, která se ovšem na místě, kde byla vyseta často vysemeňuje, a tak se na ni můžeme těšit i další roky. Má ráda slunce a vzdušnější zem. Ve stínu a mokru často neprosperuje. Oporu stejně jako výše uvedená Kobea vyžaduje, ale nemusí být velmi pevná, stačí plot.

Hrachor vonný

Hrachor vonný. Stejně jako výše uvedený svlačec oplývá barevnou škálou od od bílé přes jemně žlutou, růžovou a malinově červenou až k levandulově modrým a fialovým tónům. Špatně snáší přesazování, ale z přímého výsevu zase později kvete. Má úponky, kterými se krásně uchytí sama k plotu, či provázku, nebo oblouku nad brankou. Omamná vůně se nese hlavně navečer… Daří se jim na slunci a vyžadují dost vlhkosti.

Hrachory existují i v trvalé formě.

Černooká Zuzana.

Černooká Zuzana (Thunbergie křídlatá ) kvete bohatě nejčastěji žlutými kvítky s černohnědým středem. Existuje, ale také v bílé a růžové variantě. Podle černého středu se jí právě říká Černooká Zuzana. Je samostatně ovíjivá, stačí jí drátěný plot, nebo konstrukce a dokáže se plazit až výše dvou metrů a více. Roste velmi rychle, může se dokonce vyset až v červnu. Nicméně teď v květnu najdete určitě v zahradnictvích, nebo na trzích vzrostlé sazenice. Podobně jako většina ostatních kvetoucích popínavých letniček vyžaduje slunné a teplé stanoviště. Svědčí jí dobře pohnojená půda.

Fazol Šarlatový.

Fazol šarlatový, velmi rychle roste a kvete zářivě červenými květy. Potřebuje oporu, ale umí se ovíjet i sám okolo drátěných plotů, nebo na konstrukcích nad vrátky. Jeho plody jsou jedlé, můžete je uvařit jako jakékoli jiné fazole. Fazol miluje slunce, ale dobře snáší i polostín.

Mína.

Mína je zajímavá popínavá letnička, s bohatě kvetoucími hrozny červenožlutých květů. Poroste vám pěkně na pergolách a plotech, umí se sama ovíjet, stejně jako dvě výše uvedené rostliny. Má ráda na živiny bohatou, provzdušněnou, půdu. Potřebuje dostatek vláhy. Nejlépe vám poroste na plném slunci, když ji ochráníte před větrem, bude vám vděčná a poroste a pokvete opravdu bujně až do podzimu.

Kobea, Svlačec, Hrachor, Zuzana, Fazol, Mína

Hrachor – existuje jednoletá i trvalá varianta

Vytrvalé hrachory

Například hrachor širolistý (Lathyrus latifolius). Je nenáročná trvalka vhodná i do chladnějšího podnebí. Nevymrzá a rychle se rozrůstá. Tvoří husté porosty a kvete téměř celé léto. Potřebuje oporu, je křehký. Stejně jako Svlačec se také pěkně vysemeňuje. Jeho semena roznáší jak vítr, tak ptáci takže se na jaře můžeme dočkat semenáčků. Tato trvalka na rozdíl od hrachoru vonného nevoní a kvete pouze růžovo-fialově.

foto by Google, text (c) marie krenkova ohlidalova 2020

Jsem vášnivou milovnicí květin a rostlin. Ukážu vám a ráda vás naučím, jak i vy si můžete sami vytvářet kytice a dekorace. Jak se starat o květiny a rostliny, aby s vámi žily v souladu a co nejdéle. I když je krása pomíjivá, právě to jí dává na jedinečnosti. Naučím vás, jak si kreativně vytvořit voňavé prostředí pro váš život. Můj osobní příběh si můžete přečíst zde :