Orchidee a jak o ně pečovat

Nastává jaro.

I když je doba pohnutá, jaro se blíží mílovými kroky a mnozí z nás zůstali doma a mají najednou čas…

Někteří, co mají malé děti třeba ne, ale někteří  určitě přemýšlíte, jestli třeba už nepřesazovat…

Ano. Využijte toho a přesazujte.

Třeba zrovna orchidee.

Dnes se zaměříme na orchidej Phalenopsis, česky Můrovec.

Je z čeledi vstavačovitých (Vstavače  rostou vzácně i v našich podmínkách a jsou chráněné) a  přirozeně se vyskytují v oblastech tropické Asie, Číny, Nepálu, Indie, Indonésie, Nové Guinei a v severovýchodní Austrálii.

Orchidej Phalenopsis je epifitní rostlina, což znamená, že roste na kůře tamních stromů a vzdušné kořeny přijímají vlhkost z okolí.

 Termín epifyt pochází z řeckého epi- a phyton. Epifyty jsou organismy rostoucí na žijících rostlinách, stromech, ale vyživující se samostatně, ze vzduchu a tlejících částí rostlin, takže na nich vyloženě neparazitují.

Epifytické rostliny se zachycují svými kořeny kmenů a větví stromů, nejvíce v tropických deštných lesích. Živí se tzv. rostlinným humusem, který se se srážkami hromadí v trhlinách kůry. Vodu dokážou přijímat ze vzdušné vlhkosti, která bývá až 100%.

Určitě jste slyšeli, že orchidee potřebují speciální půdu. Ano – jsou to rostliny, takže potřebují v zemině „svoji“ dřevinu. Pokud nemáte doma speciální půdu ( někdy bývá tvořena právě rašelinou a dřevinou) , někdy je s kokosovým vláknem, ale určitě má vždycky hrubou strukturu.

Nedostanu se do obchodu, obchody jsou zavřeny. Můžu tuto půdu něčím nahradit?

Ano. Tuto speciální půdu si můžete „vyrobit“ z místních zdrojů. Kdo bydlí u lesa, má vyhráno!

Stačí si zajít na hrabanku, (rašelina skrytá pod tenkou vrstvou jehličí). Dávejte prosím pozor, abyste neodkryli velkou část a abyste nepoškodili mechy a kořínky rostlin v okolí. Prostě jemně a s citem si nahrabejte trochu hrabanky.

Pak jděte dál a hledejte borovici… Hledejte větve borovice, nebo uschlé stromy, opadanou kůru. Z kousků kůry a borového dřeva vyrobíte tu hrubou část speciální zeminy.

A můžete se pustit do přesazování.

Květináč si nechte stejný, v jakém orchidej už byla, stávající zeminu tam nechejte klidně také.

Samozřejmě musí být jak rostlina, tak zemina zdravá a nenapadená broučky, nebo plísněmi.

Co je třeba odstranit jsou suché kořínky, suché, nebo uhnilé listy a suché kolíky od odkvetlých částí rostliny. Zelené nechejte na místě, často z nich vyraší další květy, někdy i nové rostliny (miminka) .

Jak zalévat orchidej?

Tady se názory různí.

Někdo všechny svoje orchidey ponoří do nádoby, s odstátou vodou a nechá několik hodin napít.

Pak nechá okapat a vrátí do původních obalů.

Někdo má orchideí tolik, že by mu tenhle model zabral den. Těmto doporučuji orchidej prolít,

(zase ideál odstátá voda, nebo dešťovka), co zůstane v obalech vylít…

U orchideí platí se zálivkou, že méně je více.

Častým omylem je, že vidíte listy jakoby gumové, povislé a máte pocit, že je zvadlá a potřebuje zalít…

Omyl! Ve většině případů jde o přelití, nebo nachlazení…

Po přesazení nějaký čas – cca  týdny nemusíme hnojit. Kvetoucí orchidee, ale hnojím pořád 1 x týdně, protože kvetení rostlinu vyčerpává.

Může se Vám stát, že rostlina pokvete měsíc, dva, tři, půl roku a najednou…Umře. Vždyť kvetla v zimě a v zimě se nehnojí… 

Omyl – opravdu se může vyčerpat. Někteří pěstitelé dokonce doporučují rostlině s mnoha květy a poupaty od určitého počtu poupata odstraňovat. Na tohle ovšem já nemám srdce.

Ještě je jedno zajímavé pravidlo, které jsem vypozorovala. Většinou tak dlouho, jak rostlina kvete, tak dlouho odpočívá.

Když odkvete, přestanu hnojit a přemístím na méně světlé okno a nechám cca – 3 – 6 měsíců odpočívat.

Jakmile nasadí poupata, přemístím na světlejší okno a  začnu s přihnojováním.

Možná jsem ve článku nenapsala vše, co vás o orchidejích – zde popsané Phalenopsis,  zajímá. Pokud se chcete na něco zeptat, neváhejte nás oslovit třeba na našich FB stránkách.

Buď v soukromé skupině  miluju kvetiny https://www.facebook.com/groups/188869682354842/ .

Nebo fun page milujukvetiny    https://www.facebook.com/milujukvetiny/?modal=admin_todo_tour  

Nebo e-mailem na info@milujukvetiny.cz. Těšíme se na všechny!

Jsem vášnivou milovnicí květin a rostlin. Ukážu vám a ráda vás naučím, jak i vy si můžete sami vytvářet kytice a dekorace. Jak se starat o květiny a rostliny, aby s vámi žily v souladu a co nejdéle. I když je krása pomíjivá, právě to jí dává na jedinečnosti. Naučím vás, jak si kreativně vytvořit voňavé prostředí pro váš život. Můj osobní příběh si můžete přečíst zde :