Jak pečovat o pokojové rostliny v zimním období.

 

Nejčastější dotazy:

„proč mi osychají u rostlin konečky listů?“

„proč mají nové listy světle zelenou barvu, a pak nevyzrají, ale zežloutnou?“

„co je to za škůdce?“

„proč opadávají listy?“-zejména fikusům

Nejčastější omyly:

„v zimě se přece nehnojí, nepřesazuje, více zalévá…“

Představte si, že jste rostlina, která pochází z přírody a byla zasazena do květináče, aby udělala někomu radost v domácím prostředí.

Nebo květina, která vyrůstala ve skleníku, obklopená světlem ze všech stran a najednou je v tmavé místnosti.

Jak se cítíte? Asi trošku zmateně. Najednou máte více tepla a méně světla. Co je za roční období? Mám odpočívat, nebo růst? Slunce a světla mám tak akorát k odpočinku, ale tepla jako v létě… Z čeho mám růst? Nemám živiny. „v zimě se přece nehnojí“ .

Ano. Nehnojí. V ideálním případě od listopadu do dubna….Ale, jak říkám v ideálním případě! Kdo má zimní zahradu, nebo chladnou, světlou chodbu, dál číst ani nemusí… Protože to je to ono!

Rostliny a květiny v zimě odpočívají, mají-li k tomu podmínky. Venkovní rostliny si přikryté ideálně sněhem, anebo chvojím sní svůj sen a čekají na jarní paprsky. Pokud patříte k těm šťastlivcům, co mají dům, nebo byt se zimní zahardou, krytým balkonem, nebo chladnou světlou chodbou, máte vyhráno!

Prostě se začínající topnou sezónou rostliny přemístíte na chladnější, ale světlé místo (rozhodně ne do sklepa), přestanete přihnojovat a zaléváte opravdu velmi mírně. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat případné napadení škůdci, kteří se právě v zimním období, kdy se méně větrá, rádi rozmnožují…

A co Ti méně „šťastní“, kteří nemají chladnější prostor pro zimoviště?

Tady je pár rad:

Rozhodně více větrejte. Rozhodně nepřetápějte! Pokud máte možnost přemístit rostliny a květiny dál od topení a přesto budou mít dostatek světla, udělejte to!

Pokud vlastníte podlahové topení, i to je oříšek. Většina rostlin nesnáší přehřáté kořeny. Pomůžete jim tak, že je alespoň podložíte nějakou stoličkou, nebo podložkou.

Rostliny pravidelně roste, nebo sprchujte. Nepřelévejte! Zapamatujte si, že v zálivce platí: méně je více.

Protože jsou rostliny zmatené vysokou teplotou a zároveň nedostatkem světla, je třeba jim tu iluzi léta doplnit výživou. Proto je přihnojujte min 1/týden-14 dní vhodným hnojivem. Na trhu je obrovský výběr jak biologických, tak chemických, tekutých i tyčinkových hnojiv, kdy není problém sehnat pro konkrétní rostlinu konkrétní hnojivo.

Moje doporučení k nejčastějším dotazům zde: https://milujukvetiny.cz/p3/

K nejčastějším dotazům na choroby a škůdce se podívejte zde:

Jsem vášnivou milovnicí květin a rostlin. Ukážu vám a ráda vás naučím, jak i vy si můžete sami vytvářet kytice a dekorace. Jak se starat o květiny a rostliny, aby s vámi žily v souladu a co nejdéle. I když je krása pomíjivá, právě to jí dává na jedinečnosti. Naučím vás, jak si kreativně vytvořit voňavé prostředí pro váš život. Můj osobní příběh si můžete přečíst zde :